מה היא שיטת NLP שכולם מדברים עליה?

0
9,701 צפיות
NLP_ראשי

הנחת היסוד של שיטת NLP: שאין אנשים “מקולקלים”

בשיטת NLP הלקוח איננו “מטופל”, אלא הוא “מונחה”. זאת אומרת, הוא מודרך כיצד להשתמש ביכולות שלו בצורה נכונה, ובאופן עצמאי לחלוטין, כדי שלא יצטרך להיות תלוי בעזרה של מטפלים

ניתן להשיג תוצאות מהירות
ניתן להשיג תוצאות מהירות

NLP (ניתוב לשוני פיזיולוגי) היא גישה  שפותחה לפני 40 שנה על ידי ריצ’רד בנדלר ופרופסור ג’ון גרינדר שניסו לפצח את חידת “המצוינות” האנושית, ולבחון מדוע מטפלים ומומחי תקשורת מסוימים מצטיינים בתחומם. הם הניחו שאם יצליחו לבודד את מרכיבי התקשורת של אותם מצטיינים, יהיה להם את המפתח לשיפור התקשורת. גדולי החוקרים אומרים ש-NLP  היא חקר “מדע המצוינות”, שבודקת כיצד אדם פועל ועושה את הדברים בצורה הטובה ביותר. שיטת NLP מציעה מגוון רחב של  טכניקות פסיכולוגיות שמטרתן שיפור התקשורת עם המערכות הנירולוגית והלשונית ורתימתן לתוצאות הרצויות למטופל. יש שלושה גורמים אשר מעורבים בחוויות של האדם, והם: נירולוגיה, שפה תכנות.

NLP היא שיטה שמוכיחה את עצמה כל פעם מחדש, ומראה לנו איך ניתן להשיג את מה שאנחנו רוצים, ואיך לכוון  את עצמנו למטרות ובכך שכן נצליח להשיג אותם –  אם אתם מאמינים  שאתם יכולים לשנות – השינוי יקרה גם במציאות. אתם יכולים לשנות באופן דרמטי את התוצאות שאתם יוצרים בחיים שלכם.

NLP היא גישה שיכול לסייע לכם לפתח ולשמור על רמה גבוהה של מוטיבציה להשגת המטרות בחיים, והיא  יכולה לעזור להמיר מחסומים ומכשולים ולכוון את המוטיבציה להצלחה.

NLP היא גישה שיכולה לעזור בהתמודדות עם פחדים שונים (פוביות), וליצור חוויות יותר נעימות מול אותם פחדים ולהשרות הרגשה יותר טובה –  כי פחד הוא תוצר של מציאות שלא קיימת והכל בראש, וכך ניתן לשנות את הפחד במהירות.

NLP כל כך חזקה שאתה יכול לחסל את הרגלים לא רצויים, להפוך רגשות שליליים לרגשות חיוביים, לשפר את הדרך שבה אתם רואים את עצמכם. ולשפר את ההערכה העצמית שלכם ולהפוך לאדם שאתם רוצים להיות. כל החוויות שלכם נוצרות פעמים : פעם אחת נוצר סרט בראש ולאחר מכן החוויות הופכת למציאות. והחוויות שאתם יוצרים במציאות היא המראה של הייצוג הפנימי שלכם. כמו שאתם חושבים ומרגישים –  כך זה מה שהמחשבות שלכם יוצרות בסוף. כאשר תדעו איך ליצור שינויים פנימים כך תוכלו ליצור את המציאות שאתם רוצים ליצור, זה די פשוט, ודי מדהים.

NLP  היא אחת השיטות המתקדמות בעולם האימון בשנים האחרונות, תוך כדי שהיא שמשלבת טכניקות אשר מאפשרות  לחולל שינוים פורצי דרך בחיים, וניתן לקבל תוצאות מופלאות – במהירות.

ראשי התיבות  של NLP

Neuro Neuron –  מייצג את המערכות הנירולוגית זה אומר שכל אדם ואדם יש מערכת ייחודית משלו שיודע איך לקלוט את כל המסרים מהעולם החיצוני ,וכך שומרים את כל החוויות שלנו באמצעות כל החושים שלנו – חוש הראיה , חוש השמיעה, חוש המישוש ,חוש הטעם, והריח. ובכך לארגן את המחשבות שלנו דרך החושים שלנו.

Linguistic – מייצג  את הדרך שאנו מייצרים את מפת העולם שלנו דרך קידוד של כל מה שאנו קולטים מהעולם החיצוני ומענקים לו משמעות ,ומייצרים את המחשבות, ודרך הפעולה הזאת אנו נותנים משמעות לדברים וכך יוצרים תקשורת – מה שאנחנו קוראים לו המציאות. או בקצרה – השפה בה אנו משתמשים כדי לתקשר עם עצמנו ואחרים.

Programming –  מייצג את הסדר של התהליכים הפעולות התבניות הנוסחאות,הכוללות את הדרכים שאנו מעבדים את המידע ,וזה כל התכנות שאנו פועלים במהלך היום יום, הפעולות האוטומטיות שאנו עושים, הצורה לא מודעת – הדרך בה אנו מארגנים את הרעיונות ופעולות שלנו כדי להפיק תוצאות.

דוגמה להנחיה – לפני מספר  חודשים הגיע לקליניקה שלי בחור נחמד, שקט מאוד ורגוע. אחרי חמש דקות של היכרות הוא סיפר לי שהוא רוצה להיות לוחם בצבא, אך מה שמנוע ממנו להתגייס, זה הפחד ממקומות סגורים (פוביה). אפילו לבד בבית הוא לא יכול להישאר. ומה שמונע ממנו להתגייס, זה הפחד שהחיילים ינעלו אותו במקום סגור. ותוך כדי התשאול,  אני מגלה כמה חסמים שמנעו ממנו מלהתקדם ולשים את הפחד (הפוביה) בצד. אחרי שהשתמשתי במספר כלים של השיטה, הצלחתי למצוא  את הבעיה – ועשינו תהליך של רבע שעה. בסיום הנחיה הבחור יצא מרוצה והרגיש  נפלא. אחרי כמה שבועות הוא התקשר אלי ודיווח שהכל בסדר, ושהוא התגבר על הפוביה – ועקב כך התגייס לצבא. “הכל מושלם” הוא קרא לזה”.

מה זיגמונד פרויד היה אומר על השיטה?
מה זיגמונד פרויד היה אומר על השיטה?

מה ההבדל בין שיטת NLP לפסיכולוגיה? – ההבדל העיקרי הוא שבטיפול פסיכולוגי, הלקוח הוא “המטופל”. כלומר, מישהו אחר מטפל בו (במקרה הזה הפסיכולוג). זאת אומרת, הפסיכולוג הוא זה שקובע ומוביל את הטיפול – לא הלקוח. וכך, הלקוח הוא הפסיבי, כאשר הפסיכולוג הוא האקטיבי.

לעומת זאת, בשיטת NLP הלקוח איננו “המטופל”, אלא הוא “מונחה”. זאת אומרת, הוא מקבל הדרכה כיצד להשתמש ביכולות שלו בצורה נכונה, ובאופן עצמאי לחלוטין, כדי שלא יצטרך להיות תלוי במטפלים אחרים. הוא לומד להשתמש במשאבים שעומדים לרשותו, בכוחות עצמו.

בשיטת NLP הנחת היסוד היא שאין אנשים “מקולקלים”, לכן אין גם מה לתקן. אם יש אדם שיש לו קושי, אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שהוא היקנה  לעצמו דפוס התנהגות לא תקין – באופן שפוגע בו. ולכן, הוא יכול ללמוד לשנות את ההתנהגות שלו, ולאמץ לעצמו התנהגות תקינה, שתוביל אותו לנתיב חדש, שהוא יותר אפקטיבית בשבילו. “המונחה” עובר תהליך מתוך חוזק (שהוא מאמין שהוא יכול לשנות) ולא מתוך חולשה. הלקוח הוא אקטיבי, ולא פסיבי. “המונחה” לוקח אחריות על התהליך. למשל, אדם ששותה, הוא לימד את עצמו לשתות. לכן, הוא יכול ללמד את עצמו להפסיק – כי זה לא טוב עבורו. (בעזרת המנחה). או, בן אדם שיש לו פוביה ממקומות סגורים, הוא לימד את עצמו לפחד ממקומות סגורים. הוא עשה את זה בתת המודע. גם  אדם שיש לו חרדות, הוא מאמין בתת מודע, שהוא באמת מפחד, אך הוא ייצר את החרדות בעצמו ובעזרת הנחייה של מטפל NLP – הוא יכול לעשות את השינוי בעצמו – ולהשיג הצלחה בחיים.

בדרך כלל במהלך הטיפול הפסיכולוגי, הפסיכולוג מבקש מהמטופל לחוות שוב את הטראומה או החרדה. למעשה המטופל  עובר את הטראומה מספר פעמים במהלך הטיפולים. זאת ומאחר וצריך להסביר מה קרה, כדי שהפסיכולוג יידע לסווג את “הבעיה” –  שיידע מאיזה סוג של טראומה או חרדה המטופל סובל. לעומת זאת, ב-NLP, אין צורך לחוות את הטראומה שוב. אין צורך להתעמק בנבכי העבר,  אפשר להעלים את הטראומה גם בלי לחוות את הטראומה או החרדה שוב, ובלי הצורך במתן הסברים אודות אירועי העבר. זאת הייחודיות של שיטת NLP, והסיבה שהחלטתי ללמוד אותה.

בשיטת NLP התהליכים קצרים מאוד – כמובן שזה שונה מאדם אחד לשני – אין מספר קבוע של מפגשים. יחד עם זאת, ההתקדמות מהירה יותר (מטיפול אצל פסיכולוג) ואפקטיבית מאוד – מדובר בחיסכון בזמן “טיפול”, ולא פחות חשוב – כסף.

אחת המטופלות שלי סיפרה לי שהיא הייתה אצל פסיכולוג לפני שהיא הגיע אלי. היא אמרה לי שהיא הייתה בשלוש מפגשים, שלא עזרו לה להתגבר על הפוביה שלה ממעליות,  עד שהיא הגיע להנחיה ב-NLP –  ונפתרה מהפוביה שלה – במפגש אחד של הנחיה.

יש עוד הבדלים, אבל אני אומר “כל אחד והתחום שלו”,  ככל שיש יותר אופציות, כך גדלה האפשרות עבור “המטופל”.

הבדל בין הנחיה לאימון אישי – כאשר אני בפגישת הנחיה אני מתשאל מספר שאלות, ותוך כדי,  אני יודע האם זה תהליך אימון או רק הנחיה. בא אלי בחור ורוצה העלה בשכר מהבוס שלו, אז זה תהליך התנהגותי רגשי, שבו אפשר לחולל התנהגות שונה בסיטואציה ספציפית ויוצרים אצלו ביטחון להיפגש אם הבוס ולבקש העלה. וזה הוא תהליך רגישי התנהגותי, והמפגש יכול להיות מפגיש עד חמש פגישות מקסימום. אם בא אליי בחור שרוצה לפתוח עסק זה  תהליך מדידה, שנמשך זמן, ובונים תכנית עבודה ונפגשים פעם בשבוע או בשבועיים ובודקים איך מתקדמים – האם המטרה קרבה או רחוקה. תהליך האימון NLP הוא מצריך במינימום 10 מפגשים, וזאת על מנת להשיג את התוצאות הרצויות.

איך הגעתי ל-NLP? – עם השנים הבנתי שהמטרה שלי היא לעזור ולא ידעתי בדיוק במה זה אבל עזרת בכל דרך שיכולתי , התחלתי לחקור איך אנשים יוצרים שינויים בחיים ומוצאים את היעוד שלהם בחיים , קמתי בוקר אחד ושאלתי את עצמי מה אני עושה בעולם הזה?, מה אני עושה פה? מה המטרה שלי?  למה אני  חי? ופתאום רציתי לעשות שינוי לעשות כל דבר בשביל לפתח את “האני העצמי” להעצים את היכולות שלי. הבנתי שיש לי תפקיד חשוב בחיים , אני לא יודע מה הוא –  אבל אני רוצה להשיג אותו. והתחלתי לשאול שאלות את עצמי – עלו לי כול מיני מחשבות בראש. באותו יום הייתי העבודה ונכנסתי למחשב בעבודה ופשוט התחלתי לכתוב כל מיני שאלות, ופתאום קפץ  לי בראש  המילה “תת מודע” ,נכנסתי לאינטרנט וחיפשתי “תת מודע” וקפץ לי המון  מידע על “NLP  תת מודע”, ובאותו רגע אמרתי זה מה שאני רוצה לעשות – לעזור לאנשים לפתור בעיות, ואת חלק מהבעיות פתרתי להם – תוך כדי הלימודים שלי בקורס. מאז אני העץ שפורח וצומח ,ומה הייחוד שלי? שבמפגש אחד של חצי שעה אני יוכל להגדיר את הבעיה ו”לשבור זווית אחרת” למונחה, להראות לו את העולם שבו הוא מכיר בצורה הרבה יותר יפה וייחודית  – זהו הייחוד שלי. יש לי את היכולת לשנות את זווית ההרגשה וזווית הראיה או המחשבה של אותו מונחה ולשקף עבורו את הדפוסים והאמונות שיוצרות “תקיעה” והוא משליך על כול חיי היום, יום של המונחה. את תבניות המחשבה המודחקות וכן היכולת לשים את האצבע על מטרות מומלצות בדרך.

איפה אני ממליץ ללמוד את השיטה? – אחרי תהליך ארוך של חיפוש במשך כמה חודשים חקרתי על התחום, ואיפה שווה ללמוד את השיטה.   הגעתי לאתר  “NLP לשם שינוי”, והתחלתי לדפדף באתר – אחרי שהבנתי שהם משקיעים בתלמידים ולא מלמדים רק בתאוריה –  חומר ללמוד יש בשפע בגוגל – בחינם. לא רציתי רק חומר, רציתי להיות “הכי טוב במה שאני עושה”. הלימוד המשמעותי ביותר למנחה בשיטת ה-NLP הוא בתרגול . נרשמתי והתחלתי את הלימודים והרגשתי את השינויים ממפגש למפגש ,ויש שם מורים, לא רק שהם מורים – הם גם עוזרים בכל דבר ובעיה. הם גם אוזן קשבת בכל רגע. וכך  המשכתי לקורס “מאמן NLP” ו- “מאסטר NLP”. וגם סייעתי לקורס “אומן נוסף” במסלול הסיוע של המכללה.

התעודות שמונפקות מהמכללה  חתומות  ע”י ד”ר ריצ’ארד בנדלר, מייסד השיטה. התעודה היוקרתית ביותר, היחידה המוכרת בכל האגודות וההתאחדויות בעולם.

בשורה תחתונה – היום החיים שלי שונים, וכך “אני המאמין שלי”- שהדרך שלי בחיים היא לעזור לאנשים, “לשבור זוויות בחיים”, ולהתקדם לעבר המטרות שבתת מודע – אנחנו מפחדים להשיג, כי כל אדם יש לו את היכולת לעשות מה שהוא רוצה לעשות – אם רק יאמין בכך.

הכתבה נעשתה בשיתוף: מיקי ברהנו (מלקמו) “הזווית שלך להצלחה”.


תגובות לכתבה
.............................לינק מקוצר לשיתוף הכתבה ( לעתיק ) : http://hadashothasavua.com/n3B8H

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן