שלמתם על בשר מהדרין: לא בטוח שזה מה שקבלתם

0
9,278 צפיות
שלמתם על בשר מהדרין: לא בטוח שזה מה שקבלתם 6

תיעוד אישי של אדם שעבד בשני מפעלים למכירת בשר מהדרין באזור המרכז: “היו מדביקים מדבקות של מהדרין על כשרות רגילה”

חלק לא קטן באוכלוסיה הדתית המקפידים על “כשרות מחמירה”, וקונים רק מוצרי בשר בהכשר מהדרין. לאחרונה רבנות ירושלים אף הנהיגה רמה שלישית של כשרות בעיר, כשרות מהודרת, במטרה להוזיל את העלויות לבעלי עסק.

בלי להיכנס לפולמוס בעניין זה, הרי אדם שמאמין כי עליו לקנות מוצרים רק עם הכשר מהדרין, עשה זאת משום שתעודת ‘מהדרין’ מטעם הרבנות בדרך כלל מעידה על פיקוח אמין יותר ונהלים קשוחים יותר. אך מסתבר שלא תמיד כך הדבר.

מהדרין או לא? (צילום אילוסטרציה)
מהדרין או לא? (צילום אילוסטרציה)

בעדותו של אדם שעבד בשני מפעלים (בעלי הכשר מהדרין) למכירת מוצרי בשר באזור המרכז. עולה כי בעלי המפעלים היו מכניסים את הבשר שהתקבל מהמשחטה לחדר פנימי. לאחר שסגרו את כל דלתות המפעל, ווידאו שאין בתוך המפעל שם אדם חוץ מהם. הם היו מוצאים סרטי דבק שעליהם היה כתוב “אישור כשרות מהדרין”, ומלפפים את זה מסביב לאריזות הבשר, שהיה בכשרות רגילה.

באותו רגע מחיר הבשר קפץ בעשרות אחוזים – אך בפועל לא התקיימו התנאים המחמרים המאפשרים להגדיר את מוצרי הבשר “הכשר מהדרין”.

מעבר לפגיעה הכספית (הלא קטנה) מדובר בפגיעה חמורה בתכלית של “הכשר הפרימיום” – אדם אשר בחר להחמיר עם עצמו, ולקנות רק מוצרי בשר שנשחטו בהליך קפדני במיוחד ובהתאם לנהלים מחמרים של “הכשר הפרימיום”, מקבלים למעשה מוצרי בשר בהכשר רגיל – חשש מפיקוח לא ראוי של מוצרי הבשר.

אין הרבה מה לעשות כדי להיות בטוח שאתם באמת מקבלים באמת מוצרי בשר בעל “הכשר פרימיום”. ויש שיגידו שקיימים רמאים בכל התחומים – ואין הדבר אומר שצריך להפסיק או לא להאמין לכולם. גם אם הדבר נכון זה מעלה שאלה לגבי “הפיקוח ההדוק” של הרבנות על בעלי העסק – בכל הקשור לטיפול במוצרי הבשר בעלי “הכשרי הפרימיום”.

שורה תחתונה: בפעם הבאה שאתם מוצאים עשרות אחוזים יותר על הכשר “פרימיום”  תחשבו פעמים. כי לא בטוח שזה מה שאתם באמת מקבלים.


תגובות לכתבה
.............................לינק מקוצר לשיתוף הכתבה ( לעתיק ) : http://hadashothasavua.com/STTff

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן