מי שומר על זכויות השומרים בפתח תקווה?

0
6,743 צפיות
מאבטחים_ראשי

אם השומרים שוב יאבדו את הוותק?

השומרים שעובדים במוסדות החינוך בפתח תקווה דרך חברת “בן בטחון”, חוששים שעקב ההחלטה שלהם לא לעזוב את השיבוץ הקיים: הם שוב יאבדו את הוותק והזכויות שלהם

השומרים חושש לאבד את הוותק (צילום: חדשות השבוע
השומרים חושש לאבד את הוותק (צילום: חדשות השבוע)

על פי טענת השומרים, כל כמה שנים החברה בה הם עובדים מפסיקה או מצמצמת את עקף הפעילות שלה עם עירית פתח תקווה, ובשל כך הם נאלצים לבחור בין עזיבת השיבוץ הקיים – ולהסתכן במעבר למקום עבודה רחוק יותר, עם תנאים קשים יותר (הרעת תנאים). או להישאר בשיבוץ הקיים – איבוד הוותק שצברו.

מבדיקה של חדשות השבוע עולה שמדובר בלא מעט שומרים מבוגרים (מעל גיל 50) שעובדים כבר מספר שנים באותו שיבוץ (מוסד חינוך). הם כבר רגילים לאותו שיבוץ, מכירים את הנפשות הפועלות, את הגזרה, וסדר היום בה. כמו כן השיבוץ הקיים בדרך כלל קרוב להם לבית. מעבר לכך  אי אפשר לצפות משומרים מבוגרים “לקפץ” כל כמה שנים משיבוץ לשיבוץ, ולהתחיל להסתגל למקום חדש – עם כל המשתמע מכך.

בהתחלה חשבנו שהטענה “על איבוד הוותק” היא טענה מוגזמת למטרות קידום המאבק. השומרים התעקשו שאין כל הגזמה, והעבירו לנו את תלושי השכר שלהם לבדיקה. העברנו  אות התלושים לבדיקה של רואה חשבון מוסמך, על סמך הבדיקה שלו עולה מסקנה חד משמעית – חברות האבטחה לא שומרות על הוותק של השומרים (שמסרו לנו את התלושים). כלומר, למרות שהשומרים נשארים לעבוד באותו מקום עבודה (שיבוץ), ברגע שהמעסיק מתחלף – הוותק שלהם מתאפס.

להלן נתונים מתלושי השכר של אחד השומרים – השומר התחיל לעבוד במוסדות החינוך של עירית פתח תקווה דרך חברת האבטחה “רשת בטחון” –  משנת 2005 עד 2010 – וותק של 5 שנים.

משנת 2010 ועד 2012 המשיך השומר את עבודתו בשיבוץ הקיים תחת חברת האבטחה “ברק אור”, על פי התלוש הוותק שלו התאפס, ואינו כולל את 5 השנים בהם עבד ב- “רשת בטחון”.

משנת 2012 ועד 2015 המשיך השומר את עבודתו בשיבוץ הקיים תחת חברת האבטחה “בן בטחון”, שוב על פי התלוש הוותק התאפס ולא כולל את השנים הקודמות בהם עבד ב-“רשת בטחון” ו-“ברק אור”.

לאור זאת ניתן לראות בבירור כי העובדים מאבדים את הוותק שלהם כל מספר שנים, אם בגין תום החוזה של חברת האבטחה עם העירייה או בשל סיבה מנהלתית אחרת. זכותה של חברת האבטחה להפסיק את ההתקשרות עם העירייה, וכך גם להפך. אך הדבר לא צריך לבוא על חשבון השומרים –  שמאבדים עקב כך את הוותק שלהם, וכל הזכויות הגלומות בכך.

לאחר פנייה לחברת האבטחה “בן בטחון” נמסר לנו התגובה הבאה:                                                         ברצוננו להבהיר כי במקביל לקבלת החלטה על סיום העבודה באחת מגזרות האבטחה בעיריית פתח תקוה, זומנו העובדים הרלוונטיים לפגישת שיבוץ מחדש. נדגיש כי חברתנו ממשיכה לעבוד בעיריית פתח תקוה אולם צמצמה את היקף פעילותה ביוזמתה. חלק מהעובדים בחרו להמשיך לעבוד בחברתנו ולהשתבץ מחדש בגזרות אחרות בעירייה וחלק האחר בחרו לעזוב את חברתנו ולהישאר בשיבוץ הקיים תחת החברה החדשה למרות שהוצעו להם מס’ עבודות. למען הסר ספק,
מובהר כי אותם עובדים יקבלו את מלוא זכויותיהם בנסיבות אלו וחלה על החברה אליה הם בחרו לעבור, החובה לשמור על הוותק שלהם.

תגובות  חברת האבטחה נוף יום (החברה המחליפה):                                                                         אנו חברה שומרת חוק. החוק אומר כי וותק העובדים לצורך חישוב זכאות חופשה והבראה ישמר ,באם עובד אשר נשאר במקום עבודתו ומחליף מעסיק אחר. ולכן אנו נבצע את הוראות החוק. את נושא הפיצויים והגמל  וגם זה על פי חוק, על העובד לערוך גמר חשבון עם חברתו הקודמת. אנו כמובן נפריש להם בגין גמל ופיצויים מהיום הראשון, להעסקתם על ידינו.

תגובות עיריית פתח תקווה:                                                                                                        בעקבות ההתנהלות הכושלת ואי עמידה בתנאי החוזה של חברת “בן ביטחון” בכל הנוגע לאבטחת מוס”ח, ובהתאם לבקשת החברה הוחלט ע”י העירייה להחליף את חברת האבטחה בחברת “נוף- ים”.

במסגרת חוזה ההתקשרות של חברת “נוף ים” עם עיריית פ”ת הורחבה הפעילות כמחליפה של חברת בן ביטחון בגזרה א’. במסגרת ההחלפה הוחלט וסוכם  כי תינתן למאבטחים האופציה לעבור לחברת “נוף ים” ולהישאר באותו המוסד החינוכי בו הם נמצאים (ללא שינוי או הצבה מחדש).

במידה והמאבטח מגזרה א’ החליט כי הוא נשאר עם חברת “בן ביטחון”, אין אפשרות להשאירו במוסד החינוכי (בגזרה א’) בו הוא נמצא מאחר וכל הגזרה עברה לאחריות חברת “נוף ים”. למען הסר ספק, אין, ולא הייתה דרישה, מאף מאבטח להישאר במוסד החינוכי אותו הוא מאבטח, אלא ניתנה האפשרות להשאירו באותו המקום במידה והחליט לעבור לחברה החדשה אשר זכתה במכרז.

הערת המערכת –  אנחנו מקווים שהפעם (לאור התגובות) הוותק אכן ישמר והשומרים יקבלו את מלוא זכויותיהם. חדשות השבוע תעקוב אחרי הנעשה עם השומרים – ואף תעדכן בעת הצורך. 


תגובות לכתבה
.............................לינק מקוצר לשיתוף הכתבה ( לעתיק ) : http://hadashothasavua.com/TIVD5

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן