עובד בכיר ברשות המסים: התנהג כאחרון העבריינים

0
5,739 צפיות
רשות המסים בישראל לוגו

עובד בכיר ברשות המסים הורשע בארבעה אישומים

עובד בכיר במחלקת חקירות מס הכנסה הורשע בכך שניהל עסקים למתן הלוואות וניכיון שיקים (בריבית גבוהה) ללא ניהול ספרים ודיווח על הכנסותיו. סחט באיומים לקוחות שלא עמדו בתנאי החזר ההלוואות במועד שנקבע, שלף מידע אישי שלא לצורכי עבודה ובהדחה בחקירה

כתב האישום שהוגש כנגד קובי כלב בן 50 אשר בתקופה הרלוונטית עבד ברשות המסים, ומילא תפקיד בכיר במחלקת חקירות מס הכנסה, הינו חמור וכולל ארבעה אישומים.

נותן להם הלוואות בריבית נשך (צילום אילוסטרציה)
נותן להם הלוואות בריבית נשך (צילום אילוסטרציה)

באישום הראשון שהיה רחב היקף האשים את כלב בכך שבתקופה שבין שנת 2000 לשנת 2005 בעודו מכהן בתפקיד בכיר ברשות המסים , הוא נהל עסקים פרטיים שכללו מתן הלוואות בריבית (בת עשרות אחוזים לשנה) ללווים וניכיון שיקים תמורת עמלה, אלא שהוא לא הודיע לפקידת השומה כנדרש על עיסוקו,  נמנע מניהול ספרים , ונמנע מלדווח תקופתית למנהל מע”מ ולפקיד השומה על הכנסות שהפיק.

באישום השני הואשם כלב בכך שבמהלך שנת 2005 סחט באיומים ששה מלקוחותיו אשר נטלו ממנו הלוואות בריבית ולא עמדו בתנאי החזר ההלוואות במעוד שנקבע.

כלב לאשתו של אחד הלקוחות: “שהם הוא (בעלה) לא ימות מהסוכרת, הוא ימות מהמכות שלו”

באישום השלישי הואשם כלב בהפרת אימונים ופגיעה בפרטיות. כלב ניצל לרעה את מעמדו ואת תפקידו ברשות המסים וניגשות למאגר המידע הממוחשב של רשות המסים (מערכת שע”מ), ובמועדים שונים בשנת 2003 ובשנת 2004 הפיק כלב ממערכת שע”מ מאינטרסים אישיים, ושלא לצורכי עבודתו, מידע ונתונים אישיים וכלכליים אודות נישומים שונים, חלקם קשורים אליו קשר משפחתי, ואחרים קשורים עמו בקשר עסקי.

באישום הרביעי הואשם כלב בהדחה בחקירה של מיודעו יעקב קריכלי. שנודע לכלב כי קריכלי (שבאמצעותו ניכה שיקים) זומן לחקירה ברשות המסים, הוא הנחה אותו לשקר לחוקרים ולכזב ביחס לעבודה שקיבל ממנו שיקים לניכיון.

תסקיר המבחן – על פי תסקיר המבחן עולה שכלב מתקשה לקבל אחריות על הפגיעה הקשה שהסב הן לרשות המסים והן ללקוחותיו ולנישומים. עוד נכתב שכלב מתקשה להסביר את התנהלותו העבריינית, מתקשה להודות שהתנהל באורח מרמתי ועברייני, וגם מתקשה להתייחס שביצע את העבירות בעת שכיהן כעובד בכיר ברשות המסים והשתמש בכוח ובידע שצבר על מנת לקדם אינטרסים אישיים.

כלב לאחד מלקוחותיו: “אין משטרה פה בארץ שתשמור עליך, בכר, אין פה בארץ משטרה….לא קיימת משטרה”

סנגורו הדגיש את נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של כלב, את מצבו הרפואי – חולה סכרת, יתר לחץ דם, ופגיעה בתפקודי הלב, ואת מצבה הנפשי הקשה של אשתו, בעקבות אירוע טראומטי של צניחת מעלית מגובה 17 קומות. בנוסף הוסיף הסנגור כי  מאז החקירה חלפו עשר שנים, תקופה שגרמה לכלב עינוי דין וסבל קשה יום -יומי, משום שהורחק מעבודתו ברשות המסים, והפסיד את זכויותיו כעובד מדינה.

דברי השופטת – מעשי הנאשם (כלב) בתחום עבירות המס כבתחומים אחרים פגעו בערכים חברתיים וציבוריים מוגנים. שכן, ככל נישום, מחויב היה הנאשם לדווח לרשות המסים על עיסוקו ועל הכנסותיו כדי לאפשר גביית מסים מסודרת. כמו כן הנאשם נמנע מליטול אחריות על המעשים והמחדלים שבגינם הורשע.

זכותו של הנאשם כמובן, לטעון לחפותו ולהוכיח את טענות הגנתו. אלא שבחר הנאשם לעשות כן, לאחר שייגע את הפרקליטות וגם את בית המשפט תקופה ממושכת בהצהרות שווא אודות הסדר מתקרב. לגישתי, בהתנהלותו המתוארת, חטא הנאשם בחטא היוהרה כשסבר כי “הזמן יעשה את שלו וישחק לטובתו”.

אין זאת אלא שהנאשם לוקה במערכת ערכיו המוסריים, ולא הפנים עד היום שפעל באורח עברייני ומרמתי הן כלפי רשות המסים שבה עבד, והן כלפי לקוחותיו (הלווים ומנכי השיקים) שחלקם הפכו קורבנות לסחיטה באיומים באמצעים אימתניים.

כב’ השופטת דניאלה שריזלי  גזרה על כלב 36 חודשי מאסר בפועל, קנס כספי בסך 75,000 ש”ח, וכמו כן עונש מאסר על תנאי בכל אחד מהאישומים.


תגובות לכתבה
.............................לינק מקוצר לשיתוף הכתבה ( לעתיק ) : http://hadashothasavua.com/985yA

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן