חשיפה: כמה קל להתחזות לנכה בשדה התעופה ולקבל זכות קדימה בתורים

0
9,307 צפיות
חשיפה: כמה קל להתחזות לנכה בשדה התעופה ולקבל זכות קדימה בתורים 1

“סמוך עלי אני נכה” – מדינות הסמוך של שדות התעופה

תחקירן (בריא) של חדשות השבוע נשלח ל-5 שדות תעופה בעולם, וזאת על מנת לבדוק אם אדם בריא יכול לקבל שירות השמור רק לאנשים עם נכות (ליווי בכיסא גלגלים, זכות קדימה בתורים, וכד’) – כולם קיבלו ציון נכשל

מי שכבר טס לחו”ל מודע לעובדה שעוד בטרם הוא יוכל לעלות על המטוס ול”אפס” את הראש למצב חופשה – עליו להמתין לבידוק הביטחוני וביקורות גבולות בשדה התעופה. אין ספק שמדובר בהתחלה שמשאירה טעם רע – ובפרט עם מדובר בתורים ארוכים במיוחד ובחוסר יעילות של צוות הבידוק הביטחוני וביקורת הגבולות בשדה.

בשל מצב דברים זה אנשים שטסים לחו”ל מחפשים שיטות שיאפשרו להם ל”דלג” על התורים, ובכך לבזבז את הזמן הזה (שנשאר) על הדיוטי פרי וישיבה על כוס קפה ומאפה.

 בין השיטות המקובלות לקיצור תורים, ניתן למצוא:

  1. ילדים – מי שטס עם ילדים יגלה שהצוות ואף טסים אחרים יאפשרו לכם לקבל זכות קדימה ולהגיע לקצה התור די מהר – בפרט עם הילדים שלכם שובבים.
  2. מחלקת עסקים – קיימת עמדה ייעודית לנוסעי מחלקת עסקים שמבטיחה (להם) קיצור תורים משמעותי – ואף לקבל יחס Vip (ישר מהכניסה לשדה).
  3. דרכון דיפלומטי – מאפשר לקצר תורים ולדלג על “מכשולים” (ובדרך כלל יש עמדה ייעודית לבעלי דרכון דיפלומטי).
  4. תעודת נכה – לא רק שהיא מאפשרת לעקוף תורים (זכות קדימה), היא אף מאפשרת להתנייד בשדה התעופה על כיסא גלגלים בליווי איש צוות בשדה – ולקבל יחס Vip ברמה שלא הייתה מביישת נוסעים במחלקה ראשונה.
עוקפים תתור_1
התחקירן “דלג” על התורים

הלכה למעשה – הכל תקין ובהתאם לתקנות אם נוסעים משתמשים בזכות החוקית  שניתנה להם “לקצר” את התור. ואני אף מאמין (ומדגיש) שאם נוסע במחלקת התיירים ינסה להתגנב לעמדה של מחלקת עסקים, ובכך לקצר לעצמו את התור – הדבר נסלח.

אך מה קורה שאדם בריא, שביום יום עובד בעבודה פיזית קשה או מתרברב בפייסבוק שהוא דוחק 150 קילו במכון כושר – מצהיר בפני אנשי הצוות בשדה התעופה שהוא נכה? אתם בטח חושבים שצוות השדה יבקש ממנו לאמת את הדבר בהצגת תעודות נכה?! אתם טועים – ובגדול!!!.

וכך זה עובד – כל נוסע שרוצה לדלג על התורים (הארוכים) – ואף לעשות את הדרך בכיסא גלגלים – יכול להציג את עצמו כנכה.

למרות שלא רק שמצופה מאנשי הצוות בשדה  לבצע אימות מול תעודת נכה עדכנית, התקנות אף מחייבות אותם לעשות כן – אך הדבר לא מבצוע בפועל. ויתרה מכך – גם אם מי מצוות השדה מבקש מאותו נוסע להציג תעודת נכה עדכנית – גם אז אותו איש צוות לא מאמת  את הפרטים המופעים בה – כנגד הפרטים המופעים בדרכון (אין בתעודת נכה תמונה). ולמעשה  מדובר במדיניות לא כתובה של אימון בנוסעים = “מדיניות סמוך”.

תחקירן אחד וחמש שדות תעופה במבחן – תחקירן של חדשות השבוע היה צריך לצאת לרגל החג לטיול במספר מדינות (צרפת, איטליה, ברזיל, ספרד, גרמניה) ובקשנו ממנו להציג את עצמו בשדה התעופה כנכה. בהתחלה הוא לא האמין שדבר כזה יכול להיות – “מה לא בודקים?” – אך לבסוף  הסכים לבצע את התחקיר, ולשם כך הוא הצטייד בתעודת נכה של קרוב משפחה שלו.

בשדה תעופה –  שהתחקירן  הגיע לשדה והציג את עצמו כנכה אף איש צוות לא בקש ממנו להציג תעודת נכה. ואפילו שהתחקירן שלנו ניסה לאתגר את אנשי הצוות בשדה והציג להם תעודת נכה (עם הפרטים של קרוב משפחה שלו) – לא נעשתה בדיקה לאימות הפרטים כנגד הדרכון שלו (בכל 5 שדות התעופה).

התחקירן שלנו לא הלך ברגל יותר מ-5 מטר בשדה תעופה (צילום: חדשות השבוע)
התחקירן שלנו לא הלך ברגל יותר מ-5 מטר בשדה תעופה (צילום: חדשות השבוע)

 

להלן קטע ווידאו של התחקירן מובל בכיסא גלגלים לביקורת הדרכונים בשדה התעופה בספרד.

 

שורה תחתונה – אין ספק שהדבר פוגע פגיעה אנושה בציבור הנכים, שלא רק שתופסים להם כיסא גלגלים (ואיש צוות) –  אלא בסופו של יום, שהתופעה תתרחב והמדינית תשתנה לרעת הנכים – האימות שיבוצע מול ציבור הנכים יהיה הרבה יותר קפדני ומחמיר – עד לעגמה נפש של ממש.

ומכאן אנחנו פונים לציבור הטסים לחו”ל – נכון שלא נוח ונעים להתרוצץ בשדה התעופה, שלא לדבר על להמתין שעות בתורים!!! אבל עכשיו תחשבו מה מרגיש אדם נכה שאדם בריא תופס לו את הכיסא גלגלים.

וזאת בנוסף לעובדה- שהתחזות לנכה היא עבירה פלילית!!!!!


תגובות לכתבה
.............................לינק מקוצר לשיתוף הכתבה ( לעתיק ) : http://hadashothasavua.com/L67yu

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן